Článek Tasha​ ​zvládá ​what3words.​ ​K čemu to je?

Je konec srazům pod ocasem (koně svatého Václava)? Budeme se nově scházet na pebble.rudder.visits?
z 50 otázek
Zrušit filtr

what3words, co to je?

what3words je alternativou geolokačních systémů založených na poštovních adresách nebo zeměpisných souřadnicích. Rozparcelovala svět na čtverce 3×3 metry a každému přidělila unikátní jméno sestavené ze tří slov.

Ptáte se, k čemu další systém ve světě sešněrovaném čísly směrovacími, popisnými a orientačními? Tak tedy proto, že euroamerický standard poštovních adres nemají třeba v Indii nebo Africe. Konečně i v Česku funguje jen u budov, a to ne vždy s dostatečnou přesností. Povezete-li materiál na veletrh nebo k 6. bráně válcovací trati, může vyhledání cíle způsobit nepříjemné zdržení. Nakonec i k naší adrese mnoho kurýrů hned napoprvé netrefí, volají a tím se doba doručení prodlužuje. A čas jsou peníze.

A proč se nespolehnout na zeměpisné souřadnice? Dobrý nápad, pokud si je nemusíte opisovat z telefonu na papírek a pak přeťukávat do GPS. Pro řidičovo ucho i oko je kód underwear.marvel.veneer jistě srozumitelnější než nezapamatovatelná změť čísel 49.456703, 18.014904. Ústní sdělování zeměpisných souřadnic je prostě nepraktické a w3w to hodlá změnit.

what3words přitom neslouží jen logistickým, ale i humanitárním a záchranným systémům. Když si na moři opatříte díru do lodi a chcete rádiem oznámit svou přesnou polohu, je bezchybný diktát souřadnic zkouškou nervů, na kterou se, v lepším případě, nezapomíná. Polohu přes w3w lze jednoduše sdílet i v každodenních situacích třeba s rodinou i přáteli.

Jak funguje what3words

Princip what3words je jednoduchý. Tvůrci pokryli svět pomyslnou sítí čtverců o straně tři metry a každému z nich přidělili unikátní kombinaci tří slov oddělených tečkami. Zákazníci mohou používat svůj rodný jazyk nebo jazyk země, ve které se nacházejí. Aby nedošlo k záměně, nejsou mezi jazykovými verzemi rozdělena žádná slova. Jakmile najdou tříslovnou adresu v jednom jazyce, mohou přepínat jazyky a objevit adresu tří slov pro stejný čtverec o rozměrech 3m x 3m v jiném jazyce. Kódy zatím fungují v angličtině a několika dalších jazycích, mj. v polštině. Na české verzi se pracuje, dostupná by mohla být již začátkem roku 2018.

Z výběru slov se vylučují slova špatně srozumitelná, zaměnitelná nebo vulgární. Dbá se také na to, aby podobné kombinace slov neoznačovaly čtverce v sousedství, ale pokud možno hodně vzdálené. Kontrola správné interpretace kódu je pak snadná.

 

náhled funkce what3words na mapě

I v případě drobných překlepů a nesprávného zadání Vám našeptávač napoví správnou lokaci

Konverzi adres a zeměpisných souřadnic do w3w kódů a naopak můžete provést na webu map.what3words.com nebo v některé z mobilních aplikací. Zadáte slovní kód a jedním kliknutím přejdete do své oblíbené navigace. K dispozici je i API rozhraní pro implementaci what3words do vlastních programů a eshopů.

náhled what3words v mobilní aplikaci navigace

Mobilní aplikace what3words převede adresu na souřadnice GPS a umožní Vám export do navigace na Vašem zařízení.

Vždy stejná adresa

Systém přiřazení tří slov ke každému čtverci je pevný a nikdy se nezmění. Takže dnešní adresa se třemi slovy bude i po deseti letech stále stejná. Velikost čtverce 3m x 3m je konzistentní po celém světě, čímž eliminuje nutnost přepínat mezi adresovacími formáty nebo souřadnicemi založenými na zemi nebo průmyslu.

Tasha to doručí na raz.dva.tri

V logistice what3words kódy pomáhají, a Tasha je už proto podporuje. Cíl zadaný what3words kódem (zatím v angličtině) Tasha konvertuje do GPS a dál pracuje v zeměpisných souřadnicích. Už nemusíte zápolit se záplavou čísel; zadáte tři kouzelná slovíčka, a místo bude dáno. Kdekoliv na světě, s přesností na 3 metry.

příklad geokódování what3words v programu Tasha

SolverTech Tasha – what3words geokódování

Přes zjevné výhody systému what3words žádný útěk od adres a souřadnic zatím nehrozí. Nejistotu může vzbuzovat soukromý statut poskytovatele služby a její ochrana autorským právem. O smyslu přejmenovat miliardy místních a pomístních jmen nemluvě: jak by vám chutnala vína z richest.trended.trombone?