Additionally, paste this code immediately after the opening tag:

Mýtné zvyšuje náklady. Ale jak?

Rozlište náklady na mýtné. Vyhněte se mýtným branám. Pokročilé plánování a ekonomická analýza nákladní dopravy v aplikaci SolverTech Tasha.

11. 11. 2016

Mýtné neplať, nebo zaplať a sleduj

Už to bude deset let, co si české silnice začaly účtovat mýtné. Od roku 2007 se neviditelná ruka státu natahuje v mýtných branách k elektronickým krabičkám dopravců a domáhá se tributu na nové stavby a lepení těch starých. Výnos z mýta utěšeně roste, letos v ČR dosáhne téměř 10 miliard korun.

Mýtné platí vozidla přes 3,5 tuny na cca 1400 kilometrech českých pozemních komunikací kde je vybudováno přes dvě stovky mýtných bran. Zajímavostí oproti Německu je povinnost platby mýtného za sníženou sazbu i pro autobusy. Mýtný systém pro český stát spravuje Ředitelství silnici a dálnic (ŘSD), provozovatelem je firma Kapsch.

Mýtné v ČR - mapa zpoplatněných dálnic a silnic na území České republiky

Mapa zpoplatněných dálnic a silnic v České republice od 1.2.2016. Zdroj: MYTOCZ

K přibližnému určení mýtné sazby pro ČR můžete použít tento kalkulátor,

Na Slovensku,kde mýtné zavedli o tři roky později, je systém zpoplatněných úseků víceméně stejný. Jen úseků je dvakrát víc – téměř 2700 kilometrů  z toho silnice první třídy tvořily 73 % zpoplatněné sítě. Jeden z důvodů je zabránění nákladním automobilům volit trasy přes města a spojovací komunikace. Dálnice tady totiž většinou vedou paralelně se silnicemi prvních tříd.  V plánu bylo mýto rozšířit na dalších 980 km obchvatů a průjezdů městy, nicméně po velkých protestech dopravců se od toho odstoupilo. Systém spravuje Národná diaľničná spoločnosť (NDS), jeho provozovatelem je pak firma SkyToll.

Mapa zpoplatněných úseků dálnic a silnic Slovenska

Mapa zpoplatněných úseků dálnic a silnic Slovenské republiky. Zdroj: emyto.sk

Pokud by jste si chtěli zjistit přibližnou hodnotu mýtné sazby na Slovensku, můžete použít tento kalkulátor.

Mýtné tak u mnoha společností tvoří nezanedbatelnou část nákladů na dopravu, a tak s ním Tasha počítá jak při plánování, tak při analýze rozvozů a svozů.

Máte na výběr

Jestliže mýtnými branami projíždět nehodláte, nastavíme mapový podklad tak, aby se Tasha při tvoření rozvozových plánů zpoplatněným úsekům vyhnula.

Pokud by však objížďky vycházely dráž anebo jste s mýtným smířeni, řekne vám Tasha alespoň, kolik kilometrů po jakých typech placených úseků (dálnice či silnice 1.třídy) najela konkrétní linka. A to na základě nastavení jednotlivých typů vozidel dle sazební tabulky mýtného. Pak můžete odpovědně rozhodnout, zda změnit trasy, ceny – nebo obor podnikání.

Další články

30 dní zdarma

Vyzkoušejte Tashu na vlastní kůži. S plnou podporou a servisem. Bez rizika.

Vyzkoušet Tashu

Odebírejte náš newsletter

A dostanete jednou za měsíc novinky z oboru.

Potřebujeme potvrdit vaší emailovou adresu. Pro dokončení přihlášení, prosím, klikněte na odkaz, který jsme vám zaslali emailem.