Dopravci čelí personální krizi

Personální krize řidičů v nákladní dopravě neustává, jak pomůže software pro optimalizaci dopravy?

1. 07. 2016

Dopravci čelí personální krizi

Kvalitních řidičů v nákladní dopravě nebylo nikdy dost, v posledních měsících se ale jejich nedostatek změnil v noční můru dopravců. Ne že by se čas od času nějací zájemci neukázali, jejich kvalifikace ale silně pokulhává. „Lidé uvádějí několikaletou praxi, a pak se diví, že má náklaďák vzduchové brzdy. Nebo to jsou fluktuanti,” řekl nám majitel jedné dopravní společnosti, který si přirozeně nepřeje být jmenován. “Svěřit jim auto za dva miliony? Ani náhodou,” shrnuje zkušenosti z mnoha chmurných pohovorů.

I když uchazeč minimální požadavky splní, stejně už to není jako dřív, kdy řidiči nad svou prací přemýšleli, trasu si nazpaměť pamatovali, přizpůsobovali nebo celou tvořili. “Když dnes řidiči nedáme do ruky navigaci a přesný itinerář, tak si často zbytečně zajíždí. Nestíhá pak časová okna závozů, roste mu spotřeba nafty i počet neobsloužených zakázek,” ilustruje situaci dopravce.

Řidič, ten tvrdej chleba má

Abychom nebyli k řidičům nespravedliví, uznejme: pracují pod velkým tlakem. Drsné lhůty doručení, množství zakázek ani stav tuzemských silnic jim na náladě za volantem nepřidávají. Za všechen stres a rizika pak často dostávají pouze minimální mzdu. Podstatnou část příjmu sice čerpají z nezdaněných diet, ty se jim ale nepočítají do důchodu, což perspektivně smýšlející zaměstnance dozajista netěší.

Personální krizi se řeší různě

Některým řidičům zpříjemňují život lepším vybavením aut nebo účinnější asistencí dispečinku. Tu a tam se zvyšuje platové ohodnocení, což v segmentu s extrémní konkurencí a nízkými maržemi není jen tak. Stále častěji se proto snaží nahradit nákladní auta dodávkami. Řidič s řidičským průkazem B je méně vzácný druh než profík s céčkem, dodávky nejsou kontrolovány tachografem a neplatí pro ně ani další omezení vycházející z Evropské dohody AETR (z francouzského Accord européen sûr les transports routiers). “Je pro mě lepší poslat 2,3 dodávky kterou odřídí kde kdo, pokud to lze.”

Dopravci také začali usilovat o přízeň žen. Obrázek amerického (nebo sovětského) děvčete za volantem trucku (nebo gruzoviku) dnes pomalu zdomácňuje i na českých silnicích – natruc předsudkům o neschopnosti ženy vyjet ze zatáčky živá, zdravá a stále s nákladem.

Žena za volantem kamionu

Obrázek americkéhoděvčete za volantem trucku dnes pomalu zdomácňuje i na českých silnicích

Jak v nákladní dopravě pomůže software pro optimalizaci tras?

Řidiči prostě nejsou, a ani Tasha vám je nesežene. Těm, které už máte, ale může práci aspoň usnadnit. Efektivní komunikace dispečera s řidičem i zákazníky díky komunikačnímu modulu, přehledné určení pořadí vykládek, nakládek, časů, rychlé odkazy na navigaci a realistické naplánování, dopravní omezení, uzavírky, výška mostů i kontrola dodržení časových oken pomáhají k maximálnímu výkonu i méně zdatným řidičům.

A protože je Tasha specialistou na optimalizaci dopravy (navrhuje ideální trasy a účinněji vytěžuje vozidla), možná vám nějaké ty chybějící řidiče přece jenom nahradí. Jak ukazujeme například v této případové studii:

Personální krize řidičů v nákladní dopravě

SolverTech Tasha pomáhá při personální krizi řidičů v nákladní dopravě

 

Další články

 • 20. 12. 2019

  PF 2020

  Už 10 let jdeme správnou cestou. Děkujeme, že jste u toho s námi.

  Do nového desetiletí Vám přejeme hodně zdraví, štěstí, pohodu a šťastnou cestu!

 • 24. 10. 2019

  Mýtné 2020: 900 km nově zpoplatněných úseků silnic 1.třídy

  Loňské sliby ministra dopravy Dan Ťoka krajům o nezpoplatnění dalších úseků padly, jeho nástupce Vladimír Kremlík tuto dohodu s kraji nedodržel.

 • 23. 04. 2019

  Kariéra

  Rozšiřujeme náš tým a rádi bychom mezi námi přivítali nového kolegu. Zkusíte to s námi?

 • 21. 12. 2018

  PF19

  Přejeme Vám krásné Vánoce a ať je Vaše cesta rokem 2019 bez uzavírek, omezení, bloudění a výmolů!

30 dní zdarma

Vyzkoušejte Tashu na vlastní kůži. S plnou podporou a servisem. Bez rizika.

Vyzkoušet Tashu

Odebírejte náš newsletter

A dostanete jednou za měsíc novinky z oboru.

Potřebujeme potvrdit vaší emailovou adresu. Pro dokončení přihlášení, prosím, klikněte na odkaz, který jsme vám zaslali emailem.