Additionally, paste this code immediately after the opening tag:

Tasha​ ​zvládá ​what3words.​ ​K čemu to je?

Je konec srazům pod ocasem (koně svatého Václava)? Budeme se nově scházet na pebble.rudder.visits?

20. 09. 2017

what3words, co to je?

what3words je alternativou geolokačních systémů založených na poštovních adresách nebo zeměpisných souřadnicích. Rozparcelovala svět na čtverce 3×3 metry a každému přidělila unikátní jméno sestavené ze tří slov.

Ptáte se, k čemu další systém ve světě sešněrovaném čísly směrovacími, popisnými a orientačními? Tak tedy proto, že euroamerický standard poštovních adres nemají třeba v Indii nebo Africe. Konečně i v Česku funguje jen u budov, a to ne vždy s dostatečnou přesností. Povezete-li materiál na veletrh nebo k 6. bráně válcovací trati, může vyhledání cíle způsobit nepříjemné zdržení. Nakonec i k naší adrese mnoho kurýrů hned napoprvé netrefí, volají a tím se doba doručení prodlužuje. A čas jsou peníze.

A proč se nespolehnout na zeměpisné souřadnice? Dobrý nápad, pokud si je nemusíte opisovat z telefonu na papírek a pak přeťukávat do GPS. Pro řidičovo ucho i oko je kód underwear.marvel.veneer jistě srozumitelnější než nezapamatovatelná změť čísel 49.456703, 18.014904. Ústní sdělování zeměpisných souřadnic je prostě nepraktické a w3w to hodlá změnit.

what3words přitom neslouží jen logistickým, ale i humanitárním a záchranným systémům. Když si na moři opatříte díru do lodi a chcete rádiem oznámit svou přesnou polohu, je bezchybný diktát souřadnic zkouškou nervů, na kterou se, v lepším případě, nezapomíná. Polohu přes w3w lze jednoduše sdílet i v každodenních situacích třeba s rodinou i přáteli.

Jak funguje what3words

Princip what3words je jednoduchý. Tvůrci pokryli svět pomyslnou sítí čtverců o straně tři metry a každému z nich přidělili unikátní kombinaci tří slov oddělených tečkami. Zákazníci mohou používat svůj rodný jazyk nebo jazyk země, ve které se nacházejí. Aby nedošlo k záměně, nejsou mezi jazykovými verzemi rozdělena žádná slova. Jakmile najdou tříslovnou adresu v jednom jazyce, mohou přepínat jazyky a objevit adresu tří slov pro stejný čtverec o rozměrech 3m x 3m v jiném jazyce. Kódy zatím fungují v angličtině a několika dalších jazycích, mj. v polštině. Na české verzi se pracuje, dostupná by mohla být již začátkem roku 2018.

Z výběru slov se vylučují slova špatně srozumitelná, zaměnitelná nebo vulgární. Dbá se také na to, aby podobné kombinace slov neoznačovaly čtverce v sousedství, ale pokud možno hodně vzdálené. Kontrola správné interpretace kódu je pak snadná.

what3words v logistickém software

I v případě drobných překlepů a nesprávného zadání Vám našeptávač napoví správnou lokaci

 

Konverzi adres a zeměpisných souřadnic do w3w kódů a naopak můžete provést na webu map.what3words.com nebo v některé z mobilních aplikací. Zadáte slovní kód a jedním kliknutím přejdete do své oblíbené navigace. K dispozici je i API rozhraní pro implementaci what3words do vlastních programů a eshopů.

Mobile app what3words

Mobilní aplikace what3words převede adresu na souřadnice GPS a umožní Vám export do navigace na Vašem zařízení.

Vždy stejná adresa

Systém přiřazení tří slov ke každému čtverci je pevný a nikdy se nezmění. Takže dnešní adresa se třemi slovy bude i po deseti letech stále stejná. Velikost čtverce 3m x 3m je konzistentní po celém světě, čímž eliminuje nutnost přepínat mezi adresovacími formáty nebo souřadnicemi založenými na zemi nebo průmyslu.

Tasha to doručí na raz.dva.tri

V logistice what3words kódy pomáhají, a Tasha je už proto podporuje. Cíl zadaný what3words kódem (zatím v angličtině) Tasha konvertuje do GPS a dál pracuje v zeměpisných souřadnicích. Už nemusíte zápolit se záplavou čísel; zadáte tři kouzelná slovíčka, a místo bude dáno. Kdekoliv na světě, s přesností na 3 metry.

what3words geocoding

SolverTech Tasha – what3words geokódování

 

Přes zjevné výhody systému what3words žádný útěk od adres a souřadnic zatím nehrozí. Nejistotu může vzbuzovat soukromý statut poskytovatele služby a její ochrana autorským právem. O smyslu přejmenovat miliardy místních a pomístních jmen nemluvě: jak by vám chutnala vína z richest.trended.trombone?

Další články

30 dní zdarma

Vyzkoušejte Tashu na vlastní kůži. S plnou podporou a servisem. Bez rizika.

Vyzkoušet Tashu

Odebírejte náš newsletter

A dostanete jednou za měsíc novinky z oboru.

Potřebujeme potvrdit vaší emailovou adresu. Pro dokončení přihlášení, prosím, klikněte na odkaz, který jsme vám zaslali emailem.