Geokódování přiřazuje stavbám zeměpisné (GPS) souřadnice. Nezáleží na tom, zda jde o rodinný dům, chatu nebo halu v průmyslovém areálu.
K čemu je to dobré při plánování dopravy? Uváděné adresy bývají chybné a nejasné. Zeměpisné souřadnice určí polohu každého místa na Zemi zcela jednoznačně. Proto se adresy převádějí na souřadnice a plánování tras už pracuje jen s nimi.
Jak z poštovních adres dostat GPS souřadnice
Můžete to dělat pomalu ručně, nebo rychle poloautomaticky.
Manuální převod
Do mapové aplikace zadáte adresu stavby a ona vám vrátí souřadnice. Obvykle se používají Mapy.cz nebo Google Maps. Ruční vkládání a kopírování je samozřejmě pracné a náchylné ke vzniku (dalších) chyb. Navíc je sporné z hlediska legitimity užití mapových služeb pro komerční účely.
Poloautomatický převod
Geokodér si adresy vytáhne z vašeho programu a vrátí do něj jejich GPS souřadnice. Odpadá přepisování. Zpracování je mnohem rychlejší a odolnější vůči chybám. Lidský zásah je zapotřebí jen v případech nesrozumitelných nebo vadných vstupních dat.
Jaké vlastnosti by měl mít dobrý geokodér
Rychlost zpracování
Při desítkách adres geokodér převod urychluje, při stovkách vůbec umožňuje. Čím rychleji běží, tím větší množství adres v rozumné době zpracuje. Hlavní úspora času ale vzniká tím, že GPS data dostanete přesně tam, kde je chcete mít — do úhledné tabulky nebo plánovacího programu.
Přesnost zpracování
Rychlost a kvalita výstupu závisí na kvalitě vstupních dat. Při 100% správných vstupech by měl být výsledek 100% bezchybný. Adresy ale nebývají ani kompletní, ani správné. Vzpomeňte si, kolikrát se při ťukání do klávesnice přepíšete. Z Olomouce se tak lehce stane Loomouc, kterou na žádné mapě nenajdete. I se špatnými adresami ale musí umět dobrý algoritmus umět pracovat. S vysokou úspěšností překlep rozpoznat, pochopit skutečný záměr a vytvořit relevantní souřadnice. Snadno by si měl poradit i s chybějící diakritikou.
Kapacita zpracování
Některé geokodéry jsou limitovány množstvím dat, které dokážou zpracovat, nebo vyloučením komerčního využití výstupu, jakkoliv byste si za něj rádi připlatili.
Jak funguje geocoding Solvertech
Geokódování Solvertech umí nalézt relevantní adresní údaje i mezi daty, které do adresy nepatří. Jednotlivé adresní elementy řadí podle důležitosti. Pokud je zadáno formálně správné PSČ, které danému místu neodpovídá, nabídne obsluze možnost upřesnit lokaci doplněním kraje, okresu nebo ukázáním polohy v mapě.
O pomoc volá jen u adres v opravdu dezolátním stavu. Pokud mu jen trochu pomůžete, budou výstupní data v pořádku.
Co konkurenčním produktům trvá minuty, zvládá náš geokodér v řádu vteřin. Při rychlosti 150 adres za minutu přiřadí k adrese souřadnice dřív, než byste ji vůbec stihli přečíst. Právě díky rychlosti a robustnosti si náš geocoding oblíbili velcí B2C hráči jako třeba Alza.
Geokodér Solvertech provozujeme jako samostatnou webovou službu, k níž máte přístup odkudkoliv. Umíme ho také propojit s vaší plánovací aplikací.
Chcete se seznámit s naším geocodingem a ušetřit při přepisu adres čas i peníze? Kontaktujte nás