Článek   13. 1. 2021 Geokódování SolverTech

Rozvážíte zboží z e-shopu? Máte každý den desítky nových zákazníků? Webová služba geokódování vám pomůže je najít, i když adresa nesedí.
z 52 otázek
Zrušit filtr

Geokóding: převod adres na GPS souřadnice

Geokódování je proces, který ke stavebním objektům přiřazuje souřadnice GPS. Proč je to třeba dělat při plánování dopravy? Protože klasické adresy jsou plné chyb a nejasností. GPS souřadnice určí naprosto jasně, kam má auto jet.

Proto je geocoding velice užitečnou součástí plánování tras.

Jak z poštovních adres dostat GPS souřadnice

Manuální převod

Do aplikace zadáte adresu a ona vám vrátí souřadnice. Často se používají mapové servery Mapy.cz nebo Google Maps. Takové ruční vkládání a kopírování není jen pracné a plné chyb. Je sporné z hlediska legitimity užití mapových služeb pro komerční účely.

Automatický převod

Adresy se zpracují dávkově. Odpadá přepisování. Algoritmus zvaný geokodér si je vytáhne z vašeho programu a vrátí vám výsledné souřadnice. Zpracování je mnohem rychlejší a odolnější vůči překlepům. Lidská zásah je zapotřebí jen v případech silně vadných vstupních dat.

Jaké vlastnosti by měl mít správný geokodér

Rychlost zpracování

Při desítkách adres geokodér učiní práci rychlejší, při stovkách vůbec myslitelnou. Čím rychleji běží, tím větší množství dat v rozumné době zpracuje.

Pro vaši představu, geocoding SolverTech pracuje rychlostí 150 adres za minutu. Přiřazení GPS souřadnice k adrese je tak rychlejší, než byste adresu vůbec stihli přečíst.

Hlavní úspora ale tkví v tom, že GPS data najdete už tam, kde je chcete mít — v úhledné tabulce nebo přímo v plánovacím programu.

Přesnost zpracování

Rychlost a kvalita výstupu závisí na kvalitě vstupních dat. Při 100% správných vstupech by měl být výsledek 100% bezchybný. Adresy ale často nejsou ani kompletní, ani správné.

Vzpomeňte si, kolikrát se při ťukání do klávesnice přepíšete. Z Olomouce se tak lehce stane Loomouc, kterou na žádné mapě světa nenajdete.

I se špatnými adresami ale umí dobrý algoritmus pracovat. S vysokou úspěšností překlep rozpozná, pochopí skutečný záměr a vytvoří relevantní souřadnice. Podobně si poradí i s chybějící diakritikou.

Kapacita zpracování

Některé geokodéry jsou limitovány množstvím dat, které dokážou zpracovat, nebo vyloučením komerčního využití výstupu, jakkoliv byste si za něj rádi připlatili.

Jak funguje geocoding SolverTechu

Geokódování SolverTech umí nalézt relevantní adresní údaje dokonce i mezi daty, které do adresy nepatří. Jednotlivé adresní elementy seřadí podle důležitosti. Pokud je zadáno formálně správné PSČ, které ale danému místu nepatří, nabídne obsluze možnost upřesnit lokaci doplněním kraje, okresu nebo polohy.

O pomoc však volá jen u adres v opravdu dezolátním stavu. Pokud mu jen trochu pomůžete, GPS data už budou v pořádku.

Geokodér SolverTech provozujeme jako samostatnou webovou službu, k níž máte přístup odkudkoliv. Umíme ho ale propojit i s vaší plánovací aplikací.

Chcete se seznámit s naším geocodingem, a ušetřit tak při přepisu adres čas i peníze? Kontaktujte nás na telefonním čísle 775 865 185 nebo na e-mailové adrese obchod@solvertech.cz.

Toto je naše pomoc vaší dopravě

Naše produkty