Článek   22. 4. 2017 Tasha šetří 25 000 tun oxidu uhličitého ročně (a nějaké ty miliony k tomu)

Ještě nedávno se z pojmu udržitelného rozvoje dělala vyrážka majitelům "racionálního myšlení". A hle, dnes jej stejně často jako na transparentech vídáme v podnikových strategických plánech. Co se stalo?
z 59 otázek
Zrušit filtr

Velký byznys vytáhl do boje s klimatickou změnou a vzal vítr z plachet mnoha kritikům, mudrcům i vládám. Z černého Petra se vyklubal žolík: repetent se zavázal k zalévání květin. Idea odpovědnosti za stav světa splynula s pragmatickými podnikatelskými zájmy, etické apely na sebe vzaly podobu ekonomických ukazatelů. Mysleme si o tom, co chceme, jinou možnost nemáme: opakem udržitelnosti je neudržitelnost, opakem rozvoje úpadek.

Je pravda, že jde stále spíš o první vlaštovky než o rozběhnutý trend. Třeba nákladní silniční doprava toho zatím na zeleném poli mnoho nepředvedla. I když moderní kamiony vypouštějí méně škodlivin než vytuněná fabie, málokoho naplňují štěstím ucpané silnice s vyrytými kolejemi, zatímco ty železné zarůstají travou. Světová logistika má k udržitelnosti daleko. Leckdo z nás by žasl, kdyby na obalech výrobků našel vedle seznamu éček také mapu cesty od výrobce do našeho košíku.

Závazky už zase frčí

Takový stav můžete kritizovat, nebo ho začít měnit. Udržitelná doprava přestává být ideologií i utopií.

IKEA se kamionům nevyhne, proto aspoň doufá, že se do tří let odstřihne od fosilních zdrojů elektřiny a tepla. Našlápnuto má: během šesti let snížila emise CO2 na polovinu. Podíl obnovitelných zdrojů se v letech 2014–2016 zvedl z 16 % na 77 %. Začala u plochých krabic a dotáhla to na předního výrobce solární energie (v USA).

Společnosti DHL a Deutsche Post spojily síly a zavázaly se do tří let snížit emise CO2 o 30 %. Jak? Místo aut začnou k městským zákazníkům posílat kola a elektrická vozítka.

Řeknete si: giganti do toho sypou miliardy, ale moje náklaďáky musí jezdit, tak jako jsou, aby si na sebe vydělaly. Námitka je logická, ale pomoc nečekaně snadná. Má jméno Tasha.

Úspora CO2 v dopravě. Přínos pro vás i pro světové klima

Je dobré vědět, že na udržitelnému rozvoji nemusíme jenom krvácet, ale také okamžitě vydělávat.

Náš program pro optimalizaci tras snižuje spotřebu nafty v průměru o 10 % pouze tím, že vašim autům najde lepší rozvozovou trasu. 10 % ušetřených kilometrů je 10 % ušetřené nafty, a tedy i 10 % karbonových emisí, dalších škodlivin a celkového zatížení hlukem.

10 % nafty je přirozeně i 10 % její ceny. Nemusíte do ekologie investovat miliony jako DHL či IKEA a roky čekat na jejich zhodnocení. Tasha účinkuje hned. Pro její schopnost šetřit náklady jsme ji nominovali do soutěže o ceny SDGs 2017. Utká se v ní s dalšími projekty českého soukromého sektoru, které pomáhají naplňovat cíle udržitelného rozvoje.

 

Toto je naše pomoc vaší dopravě

Naše produkty